2014. március 25., kedd

4. Szentségeink - a keresztség


A szentség máig érvényes meghatározása Augustinustól ered: „Amint az Ige az elemekhez társul, létrejön a szentség.”
Szentségeink titokzatos módon teremtenek kapcsolatot Isten és ember között.
1.      Jézus Krisztus rendelte, hogy éljünk vele,
2.      látható jele van,
3.  az üdvösség (az emberi természetet átjáró bűn következményeitől való megszabadulás) ígérete fűződik hozzá.
Két szentségünk van: a keresztség és az úrvacsora.
(A római katolikusok hét szentsége: keresztség, bűnbocsánat, eukarisztia, bérmálás, házasság, betegek kenete, papi hivatás)
A szentségek Isten ajándékai. Nem a mi cselekedeteink, hanem egyedül Isten kegyelme hat bennük. Az ember sem hozzátenni, sem elvenni nem tud belőle.

Keresztség – az egyetlen ökumenikus szentség
A keresztség nem egyszerűen víz, hanem Isten parancsolatával elrendelt és Isten igéjével együtt használt víz. A víz használata arra emlékeztet, hogy a keresztség által Isten megtisztít a bűntől, és új életet ad.
„.............., Jézus rendelése szerint megkeresztellek az Atya, Fiú, Szentlélek nevében.”
Mt 28,18–20 és Mk 16,16
1.      Mt 28,18: Jézus így szólt
2.      víz
3.      Mk 16,16: Aki hisz, és megkeresztelkedik, üdvözül
A Biblia a keresztségről: Jn 3,5 Csel 2,38–41. 8,12. 8,36–38. 10,47–48. 16,33. 19,5. Róm 6,3–4 Gal 3,27 Ef 5.26 Kol 2,12 Tit 3,4–7 1Pt 3,20–21.

Élővízben kereszteljetek az Atya és Fiú és Szentlélek nevére, ha nem áll rendelkezésre élő víz, keresztelj más vízben; ha lehet hidegben, ha nem, melegben. Ha egyik sem áll rendelkezésre, háromszor önts vizet a fejre, az Atya és Fiú és Szentlélek nevére. A keresztelendő és a keresztelő böjtöljön a keresztelés előtt, ha lehetséges, a többiek is; a keresztelendőnek hagyd meg, hogy előzőleg egy, vagy két napig böjtöljön. (Didakhé VII. 1b–4)

Luther állítólag az íróasztalába véste a mondatot: Meg vagyok keresztelvek! Amikor nagyon maga alatt volt, ránézett erre a mondatra; ettől máris jobban érezte magát, ez a gondolat segített neki talpra állni. Mitől vált számára ennyire fontossá egy olyan esemény, amelyre nem is volt képes visszaemlékezni? Attól, hogy az volt számára a fontos, akihez a keresztelés kapcsolta: Jézus Krisztus.

Házi feladat: válassz ki egy zsoltárt, ami a Te imádságod lehet!

2014. március 18., kedd

3. Isten akaratának cselekvése



A Krisztusban hívő ember cselekszi Isten akaratát, mert hálás bűnbocsátó kegyelméért, és maga is felismerte, hogy Isten akarata jó.
Tanúul hívom ma ellenetek az eget és a földet, hogy előtökbe adtam az életet és a halált, az áldást és az átkot, Válaszd hát az életet, hogy élhess te és utódaid is! Szeresd az Urat, a te Istenedet, hallgass szavára, és ragaszkodj hozzá, mert így élhetsz. (5Móz 30,19–20a)
Szívleljétek meg mindazokat az igéket, amelyekkel ma intelek benneteket: fiaitoknak pedig parancsoljátok meg, hogy tartsák meg, és teljesítsék ennek a törvénynek minden igéjét! Mert nem üres beszéd az számotokra, hanem életet jelent nektek. (5Móz 32,46 –47a)
Legyetek az igének cselekvői, ne csupán hallgatói, hogy be ne csapjátok magatokat. (Jk 1,22)
Ahogyan a test halott a lélek nélkül, ugyanúgy a hit is halott cselekedetek nélkül. (Jk 2,26)
Nem mindenki megy be a mennyek országába, aki ezt mondja nekem: Uram, Uram, hanem csak az, aki cselekszi az én mennyei Atyám akaratát. (Mt 7,21)
A ti beszédetekben az igen legyen igen, a nem pedig nem, ami pedig túlmegy ezen, az a gonosztól van. (Mt 5,37)

Isten akaratának cselekvésében segítség lehet, ha megkérdem magamtól, mit tenne Jézus az én helyemben. Hogy válaszolni tudjak, ismernem kell Jézust. Ehhez kíván segítséget nyújtani a házi feladat: Olvasd el a Márk evangéliumát, és írd ki belőle, ami neked örömöt illetve figyelmeztetést jelent!

2014. március 11., kedd

2. Isten hív


Rembrandt van Rijn: A tékozló fiú hazatérése

Isten azért szól hozzám, mert szeret és hív magához. Azért hív, mert elfordultam tőle, nem bízom benne teljes szívvel. Sokan mondják – még istentagadók is –, elég lenne, ha mindenki betartaná a Tízparancsolatot. De még ők maguk sem képesek erre. Ha őszinte vagyok, tudom, hogy én sem. Mindjárt az elsőnél elakadok. A többi már ebből következik.
A bűn zsoldja a halál, az Isten kegyelmi ajándéka pedig az örök élet Krisztus Jézusban, a mi Urunkban. (Róm 6,23)

Jézus a megváltó
Ha tehát a Fiú megszabadít titeket, valóban szabadok lesztek. (Jn 8,36)
Jézus Krisztus megváltó munkája azzal kezdődött, hogy emberré lett értünk. Felnőttként hirdetni kezdte: „Térjetek meg, mert közel van Isten országa.” Úgy prédikált, mint soha senki. Csodáival jelt adott arról, hogy Isten hatalma van vele. Népének vezetői nem fogadták el, halálra ítélték istenkáromlás miatt. Jézus engedelmesen vállalta a kereszthalált. Isten megmutatta, mennyire szeret minket.
Jézus Krisztus halála után harmadnap feltámadt a halálból, megjelent tanítványainak, majd mennybe ment. Elvégezte megváltó munkáját: megszabadított minket a bűn hatalmából és a bűn következményeitől is. Így szerzett nekünk örök életet.

Bűnbocsánat
Jézusnak vére megtisztít minket minden bűntől. Ha azt mondjuk, hogy nincsen bűnünk, önmagunkat csaljuk meg, és nincs meg bennünk az igazság. Ha megvalljuk bűneinket, hú és igaz ő: megbocsátja bűneinket, és megtisztít minket minden gonoszságtól. (1Jn 1,7b–9)
 
Házi feladat: Róm 7,15–8,39
Ajánlott felosztás:
7,1525
8,1–6
8,7–11
8,12–17
8,18–25
8,26–30
8,31–39  

2014. március 4., kedd

1. Isten szól hozzánk


A Biblia
A Biblia Isten levele, amelyet nekünk küld. Olvasása boldoggá tesz. A Bibliában Isten szólal meg. Isten azért adta, hogy olvasva vele találkozzunk, hogy őt megismerjük.
A Biblia fontos lelki táplálék, nap mint nap. Olyan könyv, amelynek minden korban, mindenki számára van friss, aktuális, személyesen megérintő mondanivalója.
A betű megöl, a Lélek pedig megelevenít. (2Kor 3,6b) – Amikor a Szentlélek élővé teszi számunkra az írott igét, akkor a Szentírás olvasásakor felismerjük Isten szavát. Aki enged Isten Lelkének, az előtt megnyílik a menny. azelőtt megnyílik az üdvösségre vezető út.
Ezek pedig azért írattak meg, hogy higgyétek: Jézus a Krisztus, az Isten Fia, és e hitben életetek legyen az ő nevében. (Jn 20,31)
Egészen bizonyosnak tartjuk a prófétai beszédet, amelyre jól teszitek, ha mit sötét helyen világító lámpásra figyeltek, amíg felragyog a nap, és felkel a hajnalcsillag szívetekben. Mindenekelőtt tudnotok kell, hogy az írás egyetlen próféciája sem ered önkényes magyarázatból, mert sohasem ember akaratából származott a prófécia, hanem a Szentlélektől indíttatva szólaltak meg az Istentől küldött emberek.
(2Pt 1,19–21)

Az imádság
A Bibliában Isten leírt szavakban szól hozzánk, az imádságban közvetlenül. A kettőnek összhangban kell lennie.
 „Isten kegyelme emel fel minket magához, csak el kell fogadnunk, a mi dolgunk a szívből jövő imádság.” (Luther)
Az imádság nem feladat, hanem örömforrás. Időt kell rá szánni, úgy kell tekinteni rá, mint egy találkozóra Istennel, amikor nem csak mi beszélünk, hanem meghallgatjuk Istent is.
Az imádság egyik legfontosabb módja a dicsőítés és a mindenért való hálaadás (nem csak a jó dolgokért). Azt pedig tudjuk, hogy akik Istent szeretik, azoknak minden javukra szolgál (Rm 8,28a)
Minél több időt töltünk Istennel, annál inkább átformálja a gondolatainkat és a szívünket, szomorkodás helyett öröm tölt el minket. A nehézségeinkből megszabadít, gyakran úgy, hogy kívülről nézve minden marad a régiben, de a problémák terhe már nem nyomaszt minket, imádságban mindent átadhatunk Jézusnak.
Ha nem azt kapjuk, amit kérünk, ne csüggedjünk, bízzunk abban, hogy Isten jobban tudja, mire van szükségünk.

Házi feladat: Imádkozzál és olvasd a Bibliát, lehetőleg minden nap! Jelöld meg vagy írd ki azokat a részeket, amelyek személyesen megszólítottak! Ezekről beszélgethettek a családban, megoszthatod barátaiddal. A leginkább Neked szóló mondato(ka)t tanuld meg fejből!

2014. március 3., hétfő

Tematika



2014.
március 3.       Isten szól hozzánk: Biblia, imádság
március 10.     Isten hív: Jézus a megváltó, bűnbocsánat
március 17.     Isten akaratának cselekvése
március 24.     Keresztség
március 31.     Úrvacsora
április 7.          Záró alkalom